LYON 6 - 10.05.2019

For me taking part in Erasmus activities was an interesting experience. I could meet new friendly people from other countries. I got to know new subjects and teaching methods. I'm more comunicativative now and my English has improved. I earnt about traditions and customs from Lyon. The best thing at the exchange is that you can learn language and find out about people from different countries.
In my opinion taking part in Erasmus activities was a really nice and useful experience. I would like to participate in exchange again.

Wanda

I think the activities were really interesting especially science lessons. In my opinion the education system in France is similar to the system in Poland because in France there are “general bac” “technological bac” and “mechanic bac” and in Poland we have “liceum” “technikum” and “zawodówka”. I think this project helped me to develop language skills and my English and French  have become better.

Everyone was really nice and because I’m so confident I made friends with a lot of people from different countries. I think I will keep in touch with them in the future!!!

In my opinion this project has also changed my attitude to learning. Now I am more motivated to study foreign languages.

My host family was really great!

Zuzia

Przez 5 dni pobytu w Lyonie zwiedziłam dwie szkoły i bazylikę Notre Dame de Fourviere.  Cieszę się, że mogłem spotkać wielu nowych ludzi z różnych krajów. Zajęcia w grupach zmusiły mnie do cięższej pracy i używania języka angielskiego.  Dzięki temu mój angielski pozostaje płynny.  Lekcje, które odbywały się w szkole, były trochę nudne, ale w grupie zawsze interesujące.  Niestety, 5 dni to niewiele na poznanie kultury i zwiedzanie miasta. Udało mi się spróbować pralinowej tarty, który jest tradycyjnym deserem w Lyonie.  Podróż była bardzo ekscytująca i myślę, że nigdy jej nie zapomnę.  Rodzina, w której mieszkałem, była bardzo miła i wspierała mnie przez cały pod czas pobytu.

Emilia

Wymiana w ramach programu Erasmus+ (wyjazd do Francji) była jedną z najlepszych wycieczek mojego życia. Świetnie zorganizowana, w tym dużo zwiedzania, bardzo dobra atmosfera, mili ludzie z innych państw i przewspaniała rodzina, która mnie przyjęła do swojego domu. Bardzo polecam każdemu, kto chce rozwijać swoje umiejętności językowe oraz poznać nowych przyjaciół. W skrócie świetna zabawa i nauka.

Marcel

The families were very nice and  welcomed me with a smile on their faces. The breakfast was very sweet, I didnt like the food very much, because it wasn”t my taste . I also tried many good dishes such as tarta. The lessons were much longer than in Poland but they were  "okay". Sight seening of Lyon was very fascinating, monuments like Lyon Catherdal were beautiful. I met many new people that I liked very much, my social skills improved. I think that my English language is much better now and I have also learned some French words. I think that exchange has given me many new experiences.

Piotr